LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka

Saskaņā ar likuma "Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu" 7.2 panta 1. daļas 14. punktu, šeit publicēta LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka (дополнительная картотека учета агентуры).

Šī papildu kartotēka bija viens no LPSR VDK aģentūras uzskaites līdzekļiem, kurā atrodamas kartītes ar to aģentu vārdiem, kuras “īpašā perioda” (t.i., kara, stihisku nelaimju u. tml.) gadījumā bija jānosūta atbilstošām PSRS VDK sevišķo daļu pārvaldēm, PSRS VDK sevišķajām daļām kara apgabalos; pretgaisa aizsardzības apgabalam, flotēm utt. Kopumā šajā kartotēkā ir 447 kartītes. Šajā kartotēkā esošo kartīšu priekšpuse ir noformēta tāpat kā LPSR VDK aģentūras uzskaites alfabētiskajā un statistiskajā kartotēkā esošajām kartītēm. Savukārt šo kartīšu otrajā pusē ir minēts attiecīgā aģenta savervēšanas pamats (parasti ir minēts, ka savervēts uz “idejiski – patriotiskiem pamatiem”); attiecīgā aģenta darbības vide (piemēram, darbam inteliģences vidū; darbam to personu vidē, kas sodītas par pretpadomju darbību u.c.); minēts veids, kā nodibināt sakarus ar šo aģentu (piemēram, nosaucot kādu vārdu, aģenta segvārdu, vai uzrādot VDK darbinieka apliecību). Vairumam no šajā kartotēkā minētajām personām ailē par darba vietu norādīts, ka viņš ir attiecīgā rajona kara komisariāta uzskaitē un norādīta arī viņa dienesta pakāpe. Pēc Latvijas Nacionālā arhīva datiem, LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēkā ir atrodami 109 personu vārdi, kas nav atrodami LPSR VDK aģentūras uzskaites alfabētiskajā un statistiskajā kartotēkā.

Kartotēka ir krievu valodā un tādēļ pamatā ir sakārtota pēc uzvārdiem atbilstoši krievu alfabētam. Vienīgais izņēmums, līdzīgi kā aģentūras alfabētiskajā kartotēkā, burti “A” un “O” ir ievietoti kopā, nedalot tos atsevišķi.